برای عضویت در کانال رسمی سایت خبری، تحلیلی عصرسیاست اینجا کلیک نمایید.
 

نمایش نمایش

شناسه : 25334578


معاون اول روحانی روز گذشته در نشست اعضای فراکسیون مستقلان ولایی مجلس در اظهارنظری عجیب تاکید کرده است که علی‌رغم بدعهدی‌ آمریکا در موضوع برجام باید از برجام حفاظت کنیم.

عصرسیاست؛ اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی در نشست روزگذشته با اعضای فراکسیون مستقلان ولایی مجلس با اشاره به موضوع برجام تاکید کرده است: «علی‌رغم بدعهدی‌ آمریکا در موضوع برجام باید از برجام حفاظت کنیم».

این سخنان جهانگیری در دفاع حیثیتی از برجام را از چند جهت باید مورد بررسی قرار داد.

از سویی سخن گفتن اعضای کابینه دولت یازدهم از حفظ برجام با وجود بدعهدی آمریکایی‌ها، یکی از عجایب روزگار ماست، زمامی آقایان برای مذاکره با کدخدا سر و دست می شکستند که اصل آمریکاست و باید دم آمریکا را دید اما اکنون که رویاهای خود را بر باد می بینند خواستار حفظ برجام هستند.

سخن گفتن از حفظ برجام با وجود بدعهدی آمریکایی ها را دولتی ها با چه تاکتیکی می خواهند توجیه کنند، مگر هدف مذاکره و برجام رفع تحریم ها نبود پس چرا که اکنون از برجام، جز پوسته ای باقی نمانده است آن ها قصد دارند به برجام پایبند بوده و آن را حفظ کنند. اجرای برجام درست در زمان بدعهدی آمریکایی ها و عدم انتفاع ایران از برجام در صورتی است که اجرای تعهدات ایران در برجام بارها از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد تاکید قرار گرفته است.

اجرای و حفظ برجام که آقای جهانگیری به دفاع از آن به پا خواسته اند مگر چیزی جز اجرای یک‌طرفه برجام از سوی ایران است، عایدی ایران از این موضوع چه خواهد بود؟

تنها عاملی که می تواند علت اتخاذ چنین رویکردی از سوی دولت تدبیر و امید و معاون روحانی باشد، حفظ پوسته برجام برای فریب افکار عمومی داخلی است. غیر از این چه توجیهی دارد که با وجود نقض عهد آمریکایی ها آقای جهانگیری از حفظ برجام سخن می گوید، مگر این چیزی جز خیانت به منافع ملی و ملتی است که سال ها بر سر آرمان های خود خون داده اند.

اظهارات عجیب جهانگیری بر ضرورت حفظ برجام با وجود بدعهدی آمریکایی ها، چیزی جز توجیه اقدامات سه ساله دولت برای خسارت محضی چون برجام نیست زیرا راه چهارساله دولت یازدهم نه تنها نتوانست عایدی برای ایران داشته باشد بلکه به قیمت نابود شدن دستاوردهای هسته ای کشور صورت گرفته است.

به طور کلی می توان گفت اجرای برجام در صورت نقض عهد آمنریکایی ها که جناب جانگیری به دفاع از آن به پا خواسته اند چیزی جز قربانی کردن منافع ملی برای نیات حزبی و جناحی نیست.

نویسنده: برزو بیکپور


جدیدترین ها جدیدترین ها