برای عضویت در کانال رسمی سایت خبری، تحلیلی عصرسیاست اینجا کلیک نمایید.
 

نمایش نمایش

شناسه : 15499968
وزیر امور خارجه آمریکا:


جان کری در مصاحبه‌ای مکتوب عنوان داشت زمانی تحریم‌ها رفع خواهند شد که ایران تمامی نگرانی‌های موجود درباره ذخایر اورانیوم وابعد نظامی برنامه هسته‌ایش را برطرف سازد.

به گزارش عصرسیاست، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در پاسخ مکتوب  به سئوال‌های «جو ویلسون» نماینده آمریکا که به روزنامه «تایمز اسرائیل» درباره برجام داده بود ، نوشت، تا زمانی که ایران تقریبا تمامی ذخایر اورانیوم خود را امحا نکند و دو سوم از سانتریفیوژهای خود را بر نداشته و تمامی اقدام‌های شفاف ساز ضد تقلب بکار برده نشوند، خبری از رفع تحریم‌ها نخواهند بود.

بر این اساس، جان کری در پاسخ کتبی به این روزنامه صهیونیستی مبنی بر استفاده ایران از  سرمایه‌های آزاد شده در مسیر برجام  و استفاده آن‌ها در افزایش قدرت نیروی نظامی خود و شبکه‌های تروریستی (مبارز منطقه) نوشت: همانطور که در برجام پیش بینی شده است، تا زمانی که‌آژانس بین‌المللی هسته‌ای تکمیل تمام گام‌های هسته‌ای ایران که منجر به افزایش زمان طغیان هسته‌ای این کشور به میزان 4 برابر شد را تایید نکند، و نیز از بین بردن دو سوم سانتریفویژهایش و اجرای اقدام‌های شفاف ساز بی سابقه‌ای که به ما اجازه می‌دهد تا هر حقه‌ای را شناسایی کنیم، خبری از معافیت از تحریم‌ها در کار نخواهد بود.

کری همچنین در بخش دیگر پاسخ خود به این روزنامه نوشته است، اگر ایران تا 15 اکتبر نگرانی های آژانس را درباره PMD  همانطور که در برجام متعهد شده برطرف نسازد، ما نیز تعهداتمان را در زمینه رفع تحریم‌ها اجرا نمی‌کنیم.

کری همچنین با رد نگرانی‌ها در باره مقرارت نظارتی در توافق و این‌که ممکن است این مورد از سوی ایران تغییر یابد، عنوان داشت: ما مطمئنیم که اگر آژانس به مکان غیر مجازی ظنین شود، وجود مواد هسته‌ای را شناسایی خواهد کرد.

کری در بخشی دیگر از پاسخ خود با بیان لزوم برقراری عدالت برای یافتن مسببین این حادثه مدعی شد که آمریکا بر این باور است که نفوذ ایران  به دنبال مرگ «هوگو چاوز» رییس جمهور ونزوئلا در سال 2103  که متحد ایران در نیمکره غربی بود، کاسته شده است.

وی در این زمینه نوشت: «ما تشریک مساعی با شرکایمان را برای مواجهه با نفوذ ایران ادامه خواهیم داد.»

رییس دستگاه دیپلماسی آمریکا در بخشی دیگر از پاسخ‌های خود افزود که واشنگتن تلاش خود  را برای مقابله با اقدام‌های یهود ستیزی و هر نوع نفرت و رفتارهای متعصبانه در این زمینه ادامه خواهد داد.

جان کری در بخشی دیگر درپاسخ به این سئوال که آیا برجام حکومت سرکوبگر و ایدئولوژیک ایران(الفاظ بکار رفته نویسنده سئوال‌ها) را بیشتر تقویت می‌کند،نوشت: خیر، در واقع این توافق بزرگترین تهدید که ایران مجهز به سلاح هسته‌ای بوده را برطرف کرده است.

جان کری همچنین متعهد شد که آمریکا با اقدام‌های تهدید کننده و بی‌ثبات ساز ایران در منطقه مواجه شده و رییس جمهور آمریکا متعهد شده است  با همکاری نزدیک با اسرائیل، کشورهای حاشیه خلیج فارس و دیگر شرکای منطقه‌ای این مسئولیت را انجام دهد.

منبع: راه دانا


جدیدترین ها جدیدترین ها