برای عضویت در کانال رسمی سایت خبری، تحلیلی عصرسیاست اینجا کلیک نمایید.
 

نمایش نمایش

شناسه : 23713038
نگاهی به عملکرد سه ساله دولت روحانی در حوزه مسکن؛


با نگاهی با عملکرد سه ساله دولت روحانی در عرصه صنعت ساختمان جز انتقاد از مسکن مهر دولت قبل هیچ اقدام ملموس دیگری دیده نمی شود.

به گزارش عصرسیاست؛ از عمر دولت یازدهم بیش از سه سال می گذرد؛ سه سالی که با اتفاقات و حوادث گوناگونی همراه بوده است. دولت یازدهم که محور شعارهای خود را بر انتقاد از عملکرد دولت قبل و لزوم ساماندهی وضعیت اقتصادی کشور بنیان نهاده بود اکنون با گذشت بیش از سه سال از عمر دولت نتوانسته به وعده های خود جامه عمل بپوشاند.

دولت یازدهم تمام هم و غم و توان خود را در طول سه سال گذشته بر موضوع روابط خارجی و بخصوص برجام متمرکز کرده و همه مقدرات کشور را به نتایج آن گره زده بود که اکنون با گذشت ماه ها از اجرای برجام هنوز توفیقی در کسب نتیجه عملی از برجام نداشته و به نوعی به روزمرگی دچار شده است.

یکی از شعارهای مهم و  کلیدی دولت یازدهم را ساماندهی بخش مسکن و رونق بخشی به آن تشکیل می داد. شعاری که با گذشت سه سال از ایراد آن هنوز به مرحله عمل درنیامده و در حد شعاار باقی مانده است. در طول سه سال گذشته بخش قابل توجهی از اقدامات دولت یازدهم را می توان صرفاً انتقاد از گذشته و عملکرد دولت قبل دانست؛ اقداماتی که حوزه مسکن و خصوصاً مسکن مهر بخش مهمی از آن را شامل می شود.

آخوندی: مسکن مهر طرح مزخرفی است!

در همین رابطه اعضای کابینه دولت روحانی و خصوصاً وزارت راه و  شهرسازی حملات تندی را متوجه طرح مسکن مهر کرده و آن را غیرکارشناسی خوانده و از توقف چنین طرح هایی سخن گفتند. در همین رابطه آخوندی وزیر راه و شهرسازی در اظهار نظری عجیب و قابل تامل تاکید می کند: مسکن مهر طرح مزخرفی است. (لینک کامل خبر)

در این رابطه باید به چند نکته توجه کرد:

مهمترین نکته در خصوص انتقادات مستمر دولت روحانی به طرح مسکن مهر را باید ناشی از فقدان برنامه و عزم جدی برای حوزه مسکن دانست به صورتی که با گذشت سه سال از عمر دولت یازدهم دولت هیچ برنامه عملی برای رونق بخش مسکن و سازماندهی آن نداشته است. علی رغم مطرح کردن طرح های متعدد از سوی دولت برای ساماندهی بازار مسکن و رونق بخشی به آن، هنوز هیچ تحرک ملموسی در این حوزه دیده نشده و این حوزه در رکودی بی سابقه به سر می برد.

از سوی دیگر مخالفت سیاسی دولت با طرح و برنامه های دولت قبل نظیر طرح مسکن مهر، نه تنها به اجرای یک طرح جامعه و عملی منجر نشده است بلکه به قیمت سنگ اندازی بیشتر در مسیر اجرای بسیاری از طرح های باقی مانده مسکن مهر نیز شده است. گلایه هر روزه بسیاری از متقاضیان مسکن مهر که واحدهای آن ها با سنگ اندازی و بی مهری دولتی ها نیمه کاره مانده است خود نشان از انگیزه های سیاسی برخی و تلاش برای غیرکارشناسی نشان دادن این طرح است.

مجموعه دولت یازدهم در طول سه سال گذشته در یکی از تاکتیک های خود بسیار موثر عمل کرده اند، تاکتیکی که همواره دولتی ها سعی کرده اند به واسطه آن از زیر بار فشار افکار عمومی خود را رها کرده و بر بی برنامگی خود برای بهبود شرایط حاضر سپوش کذارند. در همین راستا دولت یازدهم سعی وافری را برای حمله به طرح مسکن مهر صورت داده است حملاتی که بیش از همه از بینامگی دولت یازدهم حکایت دارد.

آخوندی و کابینه اش ضمن انتقادات گسترده به طرح مسکن مهر تاکنون هیچ طرح ملموسی را برای خارج کردن بازار مسکن صورت نداده اند و طرح های ادعایی آن ها هیچ کدام نمود عینی نداشته است. طرح اعطای تسهیلات به خانه اولی ها نیز که اخیرا سود آن به زیر ده درصد نیز رسیده است به واسطه اقساط بالا و گران قیمت آن علناً با استقبال سرد متقاضیان مواجه شده است. درنظر گرفتن وام هایی با بازپرداخت بیش از یک و نیم میلیون در ماه بدون شک جامعه هدفی جز طبقه متوسط رو به بالا و ثروتمندان را شامل نمی شود زیرا هیچ از طبقات پایین جامعه با حقوق های کارگری و کارمندی نمی توانند از عهده بازپرداخت آن برآیند.

با وجود تمام کاستی ها و نقدهای کارشناسی شده برخی منتقدین باید گفت که مسکن مهر طبقاتی را خانه دار کرد که نه تنها توان ساخت چنین خانه هایی را نداشتند که بلکه حتی در مخیله اشان هم نمی گذشت که با حقوق های اندک خانه دار شوند.

ایرج رهبر عضو  انجمن انبوه‌سازان: دولت برنامه ای برای بخش مسکن ندارد

بی برنامگی و فقدان عمل دولت یازدهم مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان وفعالین صنعت ساختمان بوده است به طوری که آن صدای عضو انجمن انبوه سازان کشو را نیز به صدا درآورده است. ایرج رهبر درباره بازار مسکن می گویر: چند سال است که بخش مسکن در رکود به سر می‌برد، اما با این حال دولت برنامه مشخصی برای این حوزه ندارد که باعث حرکت یا تعادلی در آن شود. (لینک کامل خبر)

با این اوصاف دولت یازدهم که از منتقدین اصلی طرح هایی چون مسکن مهر دولت قبل به شمار می رود خود در طول سه سال گذشته هیچ برنامه ای برای ساماندهی و خروج بازار ساختمان از رکود نداشته است و تنها سعی کرده است با انتقاد اتز برنامه هالی دولت قبل و جنجال رسانه ای خود را از زیر بار فشار افکار عمومی خارج کند که البته در این موضوع نیز موفق نبوده و روز بر انتقادات از اهمال کاری دولت در حوزه صنعت ساختمان تاکید می شود.

انتهای پیام/آ


جدیدترین ها جدیدترین ها