برای عضویت در کانال رسمی سایت خبری، تحلیلی عصرسیاست اینجا کلیک نمایید.
 

نمایش نمایش

شناسه : 23010058


اوضاع الان با بیست و خرده‌ای سال پیش متفاوت شده. من با تحصیلاتی که داشتم وارد این حرفه شدم و الان شما می‌بینید یک شبه یک آقا پسر یا یک خانم یا پول می‌دهد نقش را می‌خرد یا با حضور در مهمانی‌ها و پارتی‌ها وارد پروژه ها می‌شود.

عصرسیاست؛ نام سینما با فرهنگ و هنر گره خورده و از سینماگران با عنوان هنرمند یاد می‌شود، عنوانی که البته بخشی از سینماگران و فعالان عرصه سینما نشان داده‌اند، لایق آن هستند. اما قابل انکار نیست که در همین حال در عرصه سینما افرادی هستند که نوع عملکرد و رفتارهای آن‌ها نسبتی با فرهنگ و هنر ندارد. این واقعیتی است که عرصه سینما را دچار کرده و امروز سینمای ایران به طور جدی با آن درگیر است. واقعیتی که گوشه‌هایی از آن را می‌توان از اظهارات برخی از بازیگران این عرصه دریافت.

چندی پیش صبا کمالی یکی از هنرپیشه‌های سینما در رابطه با اوضاع مبتذل سینما گفت: «من وقتی وارد این عرصه شدم شرایط خیلی محترمانه تر بود. اوضاع هنر نسبت به چند سال اخیر چه از نظر مالی و چه از نظر اخلاقی خیلی بهتر بود ولی چند سالی است که شرایط به گونه دیگری است. امیدوارم شرایط درست شود اما باید بگویم که من بابت هر جواب ردی که به پیشنهاد وقیحانه تهیه کنندگان داده ام آنها مرا پنج سال به عقب پرت کردند. یک مشت موجودات حقیر که اسم دیگری را روی آنها نمی توان گذاشت.»

همچنین مدتی قبل، پرستو صالحی در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «اگه نگم دق می‌کنم!!! همش می‌گن چرا کم کاری؟ چرا نیستی؟ چرا مثله سابق پر کار نیستی؟ چرا؟ چرا؟ چرا؟من چه می‌دونم!کدوم بازیگریه که دلش نخواد بازی کنه؟ کدوم بازیگریه که دلش نخواد تو کارهای خوب ظاهر بشه؟ کدوم بازیگریه که دلش نخواد با آدم‌های حرفه‌ای و درست درمون کار کنه؟ کدوم بازیگریه که دلش نخواد دیده بشه؟»

او در ادامه آورده است: «دور از جون تهیه کنندگان و کارگردانان و هنرمندان فرهیخته کشورم که هممون می‌دونیم چه کسانی هستند و چه کسانی نیستند و فقط ادعا و اداشو دارن، به یک تهیه کننده سر‌شناسی از سره درد دل گفتم: دلم یه کار طولانی می‌خواد گفت: اونی‌ام که بهت کار طولانی بده ... طولانی می‌خواد... به قول مرحوم شکیبایی: وای... ولی من هنوز ایمان دارم که تو هنر مقدس هفتم، هستند انسان‌هایی که بی‌درخواست و نیاز و... فقط و فقط به کارشون فکر می‌کنن و بس و متاسفم از وجود کسانی که هنر پاک آریایی را رو با ناحیه 10قدیم تهران اشتباه گرفتن...».

مرجان محتشم نیز در این رابطه می‌گوید: «محبوبیت بین مردم چیزی نیست که بتوان به راحتی آن را به دست آورد ولی متاسفانه برخی ستارگان به دلیل ابزار شدن و ارتباطات غیراخلاقی که باعث شرمندگی و تاسف است محبوب شده اند که به اعتقاد من این محبوبیت نیست. جایی برای کسانی که بخواهند با اعتقاد به خدا در عرصه سینما فعالیت سالم داشته باشند نیست و متاسفانه برعکس، کسانی که تن به ارتباطات نامشروع می دهند، در این عرصه بالا می روند.»

همچنین ساناز سماواتی در انتقاد از اوضاع حاکم بر سینما اظهار می‌دارد: «اوضاع الان با بیست و خرده‌ای سال پیش متفاوت شده. من با تحصیلاتی که داشتم وارد این حرفه شدم و الان شما می‌بینید یک شبه یک آقا پسر یا یک خانم یا پول می‌دهد نقش را می‌خرد یا با حضور در مهمانی‌ها و پارتی‌ها وارد پروژه ها می‌شود. اکثر فیلم ها این طور شده. تهیه کننده نقش را می‌فروشد، می گوید من ۳۰۰ میلیون برآورد بودجه‌ام است، ۱۰۰ یا ۱۵۰ میلیون می‌گیرم دو نقشم را می‌فروشم. الان در این حرفه ملغمه‌ای شده که من ترجیح می‌دهم کار نکنم چون کار هم که می‌کنی، پول نمی‌دهند.»

السا فیروز آذر نیز در اعتراض به وضعیت اخلاقی سینما می‌گوید: «با عده بسیاری از کارگردانانی روبرو هستیم که به جای آنکه بازیگران شایسته را در تئاتر یا فیلم های شایسته و کلاس های آموزشی جستجو کنند یا حداقل با تست گرفتن و آگاهی از استعداد افراد، آنها را شناسایی کنند، در محافل و مهمانی‌ها به دنبال کشف بازیگر هستند که مسلما به این بی اخلاقی دامن می زنند. برای این قبیل کارگردانان فرق نمی کند که طراح صحنه یا فیلمبردار و سایر عوامل چه میزان خلاق و حرفه ای هستند بلکه بیشتر حواشی کار برای شان مطرح بوده و در این اندیشه اند که تا چه میزان این افراد زیر دست می توانند کمبودهای روحی، روانی، جنسی و مالی آنها را تامین کنند.»

فاطمه گودرزی نیز بازیگر دیگری است که با انتقاد از وضعیت اسفناک سینما می‌گوید: «در حال حاضر مافیایی در سینما حضور دارد که اجازه حضور هر هنرمندی در سینما را نمی‌دهد و تنها به برخی افراد خاص که از آشنایان و نزدیکان‌شان هستند اجازه کار و فعالیت می‌دهد.»

حسن نجفی کارگردان سینما هم می‌گوید: «فضای امروز سینمای کشور تنها برای رانت خواران خوب است و آن‌ها هستند که سرخوشانه هرکاری را که بخواهند انجام می‌دهند و در شرایط بسیار مناسبی هم زندگی می‌کنند.» وی ادامه می‌دهد: «آقایان به جای آنکه در حوزه اقتصادی دنبال فساد باشید سری به حوزه فرهنگ و هنر بزنید!؛ ببینید در سینما چه افرادی هستند که در دایره معدودی قرار دارند و رانت خواری می‌کنند؟ چرا تنها تعداد اندکی از اهالی سینمای همیشه نقل هر محفلی هستند و هم در جشنواره‌های داخلی و هم در جشنواره‌های خارجی حضور دارند؟ چرا آن‌ها در همه سفرهای مدیریتی حضور پیدا می‌کنند و از سوی دیگر مافیای پخش و اکران فیلم‌های سینمایی را هم در دست دارند؟ چرا آن‌ها جزو هیأت‌های انتخاب و داوری همه جشنواره‌های سینمایی هستند و پست‌های مدیریتی دولتی متنوع می‌گیرند و حتی برای اعتلای این سینما یک قدم هم برنداشته‌اند؟»

همچنین نادره ترکمانی کارگردان سینما در رابطه با دلیل بیکاری گسترده اهالی سینما اظهار می‌دارد: «باندهای مافیایی باعث بیکاری اغلب سینماگران شده اند و این مساله تنها مربوط به قشر خاصی از اهالی سینما نمی شود و ما در تمامی صنوف و رشته ها شاهد بیکاری سینماگران و بی عدالتی هستیم.»

چندی قبل نیز نامه 30 بازیگر زن خطاب به معاون سیما در انتقاد از وضعیت پشت صحنه سینما و بازیگری منتشر شد. در بخشی از این نامه آمده است: «متاسفانه اخیراً به دلیل ورود سرمایه‌گذاران خصوصی و اعمال سلیقه غیراصولی این عده ناآگاه و غیرحرفه‌ای و در نتیجه باز شدن درهای این حرفه مقدس به روی هرکس و نبود قانون مدون و اصول درست برای انتخاب بازیگران شایسته و متخصص در اکثر آثار سینمایی و تلویزیونی با محول شدن نقش‌ها به جمعی از مهمانان ناخوانده شهرت پرست که نه صلاحیت اخلاقی و نه تخصص حرفه‌ای را در زمینه این مهم دارند و اکثراً از پس ایفای نقش‌های محوله- حتی به صورت کاملاً ابتدایی هم برنمی‌آیند این افراد با نامیدن خود بنام مقدس هنرمند و بازیگر با زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی و شأن اسلامی در صفحات اجتماعی خود چهره‌ای دور از شأن را در اذهان عمومی نسبت به بانوان هنرمند ایرانی ایجاد کرده‌اند!

امیدواریم شما برادر عزیز علت حضور این افراد در لباس مقدس بازیگر که روز به روز به تعداد آنها افزوده می‌شود را بدانید امیدواریم شما برادر عزیز از پشت صحنه ناسالم و غیرمطلوب اکثر پروژه‌های تلویزیونی باخبر باشید. از روابط آلوده و مافیای قدرتمند عده‌ای بی‌صلاحیت و شهوت پرست که روز به روز به نفوذ و قدرت ایشان برای وارد کردن چنین افرادی در صحنه مقدس تلویزیون اسلامی افزوده می‌شود مطلع باشید!!...

چگونه است که عده‌ای از بانوان بازیگر بی‌حاشیه- موجه و اخلاقگرا با دستمزدهای انسانی و معقول- تنها به دلیل باج ندادن به این عده سودجو و حفظ عفت و سلامت روحی و حفظ حدود و شأن حرفه‌ای خود به بهانه‌های مختلف از طرف ایشان از کار باز می‌مانند!! چگونه است که اکثریت بانوان موجه این حرفه به دلیل تشکیل خانواده و ازدواج که توصیه و دستور اسلام است در تلویزیون و سینمای جمهوری اسلامی- ناخواسته از میدان به در می‌شوند!!!»


جدیدترین ها جدیدترین ها